ÚVODNÍ SLOVO 1/2022
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
v první čísle časopisu S-E-T Vás zveme do nového prostoru, kde si přejeme otevřít platformu pro šíření a vzájemnou komunikaci myšlenek, výsledků výzkumu a experimentů různých podob tvorby divadelního umění.
V úvodu Kateřina Dolenská v textu Velká šance pro loutkářský obor představí poslání Ústavu pro výzkum a studium divadla alternativního, loutkového a divadelní tvorby ve specifických skupinách Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Dále nabízíme tři texty v tuto chvíli již bývalých doktorandek a doktorandů – Zuzany Vojtíškové (Klasické pohádky jako prostředek komunikace a sdílení), Eleny Volpi (Loutkové divadlo a výchova v dialogu) a Pavla Hubičky (Obraz, prostor, scéna), které se staly základy jejich dizertačních prací. Animaci (a tzv. autoanimaci) se věnuje současná doktorandka Klára Pernicová, jež danou problematiku vnímá jako něco, co je člověku dáno evolučně, nevychází tedy primárně z tzv. loutkářské animace. V esejistickém Pohledu za herectví prof. Vladimíra Mikeše se dovíme, co znamená vystupování na jevišti a jaké toto pobývání může přinést antropologické otázky. Studie prof. Miloslava Klímy Prostor pro dramaturgii v divadelní tvorbě ve specifických skupinách a Vladimíra Nováka Umění jakožto jedna z možností poznávání světa se věnují výzkumu divadelní tvorby, kde v interakci pracují profesionální umělci s lidmi se znevýhodněním.
S-E-T informuje, přemýšlí i vede dialog o výzkumu a výsledcích bádání v rozličných oblastech divadelního umění. Je otevřený širokému spektru praktických i teoretických přístupů, tendencí, nabízí případové studie dokazující konkrétní tvůrčí postupy tvorby i uměleckého vzdělávání a výzkumu. Chcete-li se k nám připojit, napište nám.
-km-
Obálka: Klára Pernicová, Foto: Archiv Pavla Hubičky